Pytania i odpowiedzi – kolekcjonerskie pozwolenie na broń

Co trzeba zrobić aby zacząć kolekcjonować broń palną?

Ukończyć 21 lat. Najważniejszy warunek. Później należy przystąpić do stowarzyszenia (lub stworzyć własne) którego celem statutowym będzie promocja kolekcjonowania broni palnej, propagowanie idei kolekcjonowania broni palnej lub po prostu – będzie skupiało kolekcjonerów broni palnej. Innymi słowy – należy być członkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim. Przynależność, działanie w takim stowarzyszeniu jest tzw. ważną przyczyną motywującą wystąpienie do Komendanta Wojewódzkiego Policji o wydanie pozwolenia na posiadanie broni kolekcjonerskiej.

Jeżeli trafiłeś/trafiłaś na tę stronę – Good News!!! – JTS „Strzelec” jest stowarzyszeniem o charakterze kolekcjonerskim.

Co jest bronią kolekcjonerską a co nią nie jest?

Pozwolenie na broń w celu kolekcjonerskim, zgodnie z art. 10 ust 4 pkt 7 ustawy o broni i amunicji, uprawnia do posiadania broni i amunicji praktycznie każdego innego celu posiadania broni. W ramach pozwolenia kolekcjonerskiego można posiadać broń palną bojową, gazową, alarmową w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm, przedmioty przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA, miotacze gazu obezwładniającego; pistolety sygnałowe, broń myśliwską, broń palną sportową bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm, broń palną sportową centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm, broń palną sportową gładkolufową, broń palną sportową przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

Ba! Autor przepisów ustawy o broni i amunicji pozwolił nawet na odpowiedzialne twierdzenie, że dla celów kolekcjonerskich możliwe jest także posiadanie pistoletów maszynowych w kalibrze od 6 mm do 12 mm oraz karabinków samoczynnych w kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm. (!!!) W praktyce jednak kupienie i zarejestrowanie broni samoczynnej/maszynowej bez wycieczki po kilku instancjach sądu i ostatecznie – wyroku NSA jest niemożliwe.

Porzucając prawniczy i techniczny żargon – pod broń kolekcjonerską kwalifikuje się rewolwer Clinta Eastwooda, sztucer dziadka myśliwego, niezniszczalny pistolet sportowy Margolin, strzelba typu pompka, wypatroszony z możliwości strzelania serią Automat Kałasznikowa, praktycznie każda broń, prócz bazooki i dział morskich montowanych na krążowniku Bismarck, znana z gier i filmów. W razie wątpliwości – pomocy udzieli Profesor Google i ustawa o broni i amunicji.

Jakie są plusy a jakie minusy pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich?

W odpowiedzi na to pytanie będziemy posiłkować się powszechnymi opiniami jakie można przeczytać w Internecie i usłyszeć na strzelnicach. Wspomniane opinie nie muszą pokrywać się z Twoim poczuciem tego co jest plusem i minusem danej sytuacji. Tyle słowem wstępu.

Niewątpliwym plusem pozwolenia na broń kolekcjonerską jest szybkość jego uzyskania. Wystarczy zapisać się do stowarzyszenia, nauczyć obowiązujących przepisów (o tym niżej w osobnym pytaniu), nauczyć się strzelać – i już można przystąpić do egzaminu i po jego zdaniu cieszyć się pozwoleniem.

Wspomnianym wcześniej plusem pozwolenia kolekcjonerskiego jest także jego zakres typów, modeli broni i urządzeń jakie na jego podstawie można nabyć.

Dla wielu plusem niewątpliwym jest brak konieczności udziału w zawodach sportowych i macaniu się z organizacją o nazwie Polski Związek Strzelectwa Sportowego co jest koniecznością przy pozwoleniu na broń sportową.

Minusy. Koszt egzaminu. W dniu pisania tego artykułu – 1150zł. Kolejny minus – sam egzamin. Składa się z części teoretycznej – testu (do opanowania obowiązująca ustawa o broni i amunicji oraz rozporządzenia wynikające z ustawy) oraz części praktycznej polegającej na rozłożeniu i złożeniu wybranych typów broni, nazwaniu części i strzelania na punkty na strzelnicy. (strzelanie na punkty polega na tym ,że można mieć piękne skupienie przestrzelin na tarczy w stylu Janka Kosa i nie zdać egzaminu bo wartość sumy przestrzelin z tarczy będzie za niska). Nie twierdzę, że zdanie tego egzaminu jest trudne. Twierdzę jedynie że zlekceważenie któregokolwiek z elementów egzaminu z pewnością skończy się jego oblaniem. Do egzaminu należy się solidnie przygotować teoretycznie i praktycznie.

Gdzie znajdę materiały do nauki do egzaminu teoretycznego?

W zakładce „Do pobrania”. Z całą pewnością w Internecie. Dokładamy wszelkich starań by informacje na naszej stronie były aktualne. Zdarza się tak, że następuje nowelizacja któregoś z aktów prawnych obowiązkowych na egzaminie. Aktualizujemy wówczas informacje na stornie. Nie zwalnia to jednak Ciebie, drogi czytelniku, byś sam pofatygował się w odmęty wyszukiwarek i sprawdził samodzielnie czy to co przygotowaliśmy dla Ciebie jest aktualne.

Jakie jest zakres wiedzy i umiejętności na egzaminie praktycznym?

Ustawodawca poszedł odrobinę na rękę wszystkim zdającym. W stosownym rozporządzeniu napisał bowiem co należy zrobić by egzamin zdać. Szerzej o tym w zakładce „Do pobrania”. Generalizując – na egzaminie musisz popisać się umiejętnością rozebrania broni i ponownego jej złożenia wraz z nazwaniem wszystkich części. Musisz to zrobić w sposób bezpieczny. Na koniec musisz udać się na strzelnicę i pokazać że umiesz strzelać – zrobisz to uzyskując określoną ilość punktów na tarczy przy pomocy określonej liczby nabojów. Rodzaj broni jest zgodny z wnioskiem jaki składasz – od bocznego zapłonu po strzelbę gładkolufową. Pamiętaj, że będziesz strzelać z cudzej broni ustawionej pod innego strzelca – lepiej przygotuj się solidnie do tej części egzaminu.

Czy będzie organizowany jakiś kurs przygotowujący do egzaminu?

Tak i nie.

Nie będziemy organizować kursu z teoretycznego zakresu egzaminu. Ta wiedza jest ogólnie dostępna i możesz przyswoić ją sobie w domowym zaciszu. Nie jesteśmy Ci do niczego potrzebni.

Będziemy organizować kursy i szkolenia z posługiwania się bronią i strzelania. Na takim kursie nauczysz się rozkładać i składać broń, poprawnie nazywać wszystkie części i strzelać.

Gdzie dowiem się o terminie egzaminu?

Na stronie Wydziału Postępowań Administracyjnych województwa w którym mieszkasz. Praktyka jest różna – część wydziałów podaje na stronach daty i miejsca egzaminów, do reszty należy zadzwonić i się dowiedzieć. Z pewnością dowiesz się wszystkiego składając w WPA dokumenty.

Jakie dokumenty?

Lista jest dostępna na stronie WPA. Poniżej lista znaleziona na stronie dolnośląskiego WPA:

Aby uzyskać pozwolenie na broń kolekcjonerską należy wystąpić do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu z następującymi dokumentami:

 • podanie z uzasadnieniem, które winno zawierać wniosek określający ilość zaświadczeń do zakupu broni,
 • zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim,
 • orzeczenia lekarskie i psychologiczne potwierdzające, iż wnioskodawca może dysponować bronią palną wydane przez uprawnionego lekarza i psychologa
 • kserokopia dowodu osobistego,
 • dwa zdjęcia formatu 3cm x 4cm,
 • dowód opłaty skarbowej:
 • a)- 242 zł za decyzję administracyjną wydającą pozwolenie na broń.
 • b)-17 zł za każde zaświadczenie uprawniające do zakupu 1 jednostki broni.
 • wniesionej na konto:
  • Gmina Wrocław pl. Nowy Targ 1-8
  • 50-141 Wrocław
  • PKO Bank Polski S.A.
  • 82102052260000610204177895
 • Nie wniesienie opłaty wraz ze składanym wnioskiem spowoduje, że wniosek strony zostanie zwrócony. 

Ile to wszystko kosztuje?

Policzmy:

 • członkostwo w klubie – dla przykładu JTS „Strzelec” to kwota od 200 do 450zł w zależności kwalifikowania się do zniżek i promocji
 • 242zł za wydanie decyzji administracyjnej
 • 17zł za każdą promesę na zakup broni – występujesz w podaniu np. o 10 sztuk – 170 zł
 • egzamin 1150zł
 • badania lekarskie – w Jeleniej Górze jest to kwota około 400zł
 • kserokopia dowodu, zdjęcia – ok 40zł

Ile to wszystko trwa?

Ciężko odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie ze względu na terminy egzaminów. Jeżeli wstrzelisz się w datę bliską egzaminu to możesz całość zamknąć nawet w 4 tygodnie. O ile nauczysz się teorii i praktyki. Lepiej jednak nie śpieszyć się i dać sobie trochę więcej czasu. Badania lekarskie ważne są 3 miesiące i to jest granica w której warto się zamknąć.


2 myśli na “Pytania i odpowiedzi – kolekcjonerskie pozwolenie na broń”

  1. Witam, to pytanie należałoby zadać organowi wydającemu pozwolenie kolekcjonerskie, w przypadku pozwolenia sportowego wystarczy złożyć wniosek o dopuszczenie bo to jest rozszerzenie już posiadanych uprawnień, myślę że w pozwoleniu kolekcjonerskim sytuacja wygląda podobnie.
   Pozdrawiam
   Robert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *