Jeleniogórskie Towarzystwo Strzeleckie "Strzelec"

W dniu 27.11.2022 na terenie naszej strzelnicy odbędzie się Egzamin Kompetencyjny IPSC.

Koszt przeprowadzenia egzaminu: 50 PLN.

Rejestracja na Egzamin dostępna jest na Practiscore.
Co to właściwie za Egzamin? Co on daje? Jest to forma sprawdzenia czy dany zawodnik potrafi bezpiecznie posługiwać się bronią w ramach uczestnictwa w zawodach IPSC. Zdanie tego egzaminu pozwala na uczestnictwo w zawodach od LVL2 wzwyż. Zawody te są na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, budowy torów, rywalizacji, nagród, itd. Dobrym przykładem były ostatnie Mistrzostwa Polski w karabinie IPSC (Vortex Cup – Polish National Championship IPSC Rifle 2022) oraz Mistrzostwa Polski w Pistolecie IPSC (IPSC Polish Open 2022 – Wiechlice). Mnóstwo strzelania, super zabawa, bardzo dopracowane tory, zawodnicy z wielu krajów (tak, w IPSC na mistrzostwa danego kraju mogą przyjechać zawodnicy z innych krajów – jest osobna klasyfikacja generalna i osobna krajowa), na obu imprezach można nawet było wylosować bardzo dobrą broń. Minusem jest kurczący się zapas amunicji w szafie 😉
Dla kogo jest ten Egzamin? Dla każdego kto chce dołączyć do Regionu IPSC Polska, rywalizować na super zawodach, rozwijać się w tym kierunku.
Czy Egzamin jest ciężki? Zdecydowanie nie. Najcięższą sprawą dla większości kandydatów jest część teoretyczna. Czyli znajomość przepisów IPSC. Egzamin składa się z 20 pytań z opcją jednokrotnego wyboru, aby zdać należy mieć minimum 16 poprawnych odpowiedzi.

Wszystkie przepisy są dostępne TUTAJ

Nie ma co się zrażać mnogością czy obszernością tych przepisów. Najlepiej zapoznać się z przepisami jednego rodzaju broni (pistolet) oraz z przepisów karabinu, strzelby i PCC zapoznać się z tabelkami klas sprzętowych – bo praktycznie tylko tym różnią się przepisy między rodzajami broni – reszta jest powtórzona. Dodatkowo jak ktoś wziął udział w chociaż jednych zawodach IPSC, to połowę odpowiedzi już będzie znał bez czytania przepisów.

Część praktyczna z kolei jest bardzo prosta, składa się z 3 krótkich torów IPSC i zdaje się ją z pistoletu. Należy mieć odpowiednie wyposażenie (pas, kabura, ładownice, magazynki, amunicja, pistolet, okulary, ochronniki słuchu).  

Więcej informacji o egzaminie  TUTAJ

 

Dla zainteresowanych – jak wygląda część praktyczna nagrał Bartosz Szczęsny: